I.Mavzu: To‘g‘ri burchakli parallelepiped va kub hajmi formulalari
II.Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarni:
– hajm o‘lchov birliklari;
– birlik kub nimaligi;
– to‘g‘ri burchakli parallalepiped hajmi;
– kubning hajmini hisoblashga o‘rgatish;
b) Tarbiyaviy maqsad:
-O‘quvchilarni estetik ruhda tarbiyalash va Vatanga muhabbat hissini shakllantirish
v ) Rivojlantiruvchi maqsad:
– O’quvchilarni hajmga ega bo’lgan geometrik shakllar va ularning hajmlari haqidagi barcha bilimlarini guruhlarda ishlash qobiliyatini, diqqati, nutqi hamda xotirasi va ilmiy dunyoqarashini rivojlantirish
Darsning usuli: Ma’ruza-suhbat.Guruhlarda ishlash.Aralash
III. Darsning jihozi:
1.“V-sinf matematika ” darsligi.”Mavzulashtirilgan testlar” to’plami
2.Ko’rgazmali qurollar,tarqatma materiallar , test materiallari,bo’r va yozuv taxtasi va to’g’ri burchakli parallelepiped va kub maketlari.Internet manbalari
3.To’g’ri burchakli parallelepiped va kubning hajmini topishga doir slaydlar
Mavzuni o’rganish natijasida o’quvchilar egallashlari lozim bo’lgan
Bilimlar:
– hajm birliklari orasidagi bog’lanishlarni;
– to’g’ri burchakli parallelepiped hajmini hisoblash formulasini;
– kub hajmi formulasini bilish.
Ko’nikmalar:
– o’lchamlari(bo’yi, eni, balandligi) berilgan to’g’ri burchakli parallelepipedning;
– qirrasi berilgan kubning hajmini hisoblay olish;
– kub va to’g’ri burchakli parallelepiped hajmiga doir formulalarni amaliyotga qo’llay olish.
Malakalar:
– to’g’ri burchakli parallelepiped va kubning hajmiga doir sodda mashqlarni mustaqil yecha olish
Kompetensiya turi:
– Axborot
– Matematik tushunchani tasavvur qilish va anglash
Shakllantirilayotgan kompetensiyalar:
Kommunikativ, axborot bilan ishlash, shaxs sifatida o’z – o’zini rivojlantirishi tayanch kompentensiyalar elelementlarini shakllantirish
Amalga oshirish usullari:
-Mal‘umotnoma, darslik, lug‘at, jadval, ensiklopediya, internetdan mavzuga oid axborotni ola bilish (Bunda o’quvchilarga kompyuterda internetga kirib qidiruv oynasiga “To’g’ri burchakli parallelepiped va kub hajmi” deb yozib qidiruv tugmasi bosiladi va ma’lum lahzalardan so’ng kompyuter ekranida bu tushunchalarga oid ma’lumotlarni o’qishimiz mumkinligi aytib o’tiladi)
– Interaktiv testlar, didaktik materiallar bilan ishlay olish.
-Nutqda matematik terminlarni savodli qo‘llay olish.
Darsning texnologik xaritasi
№ | Dars
bosqichlari |
Vaqt |
O’qituvchi faoliyati |
O’quvchi
faoliyati |
Texnologiya | ||
Usul | Shakl | Vosita | |||||
1 | Tashkiliy qism | 5m | Salomlashish, davomatni aniqlash,dunyoqarash mashqlari, guruhlarga bo’lish, o’quvchilarning darsga tayyorlanadi | Navbatchi
o’quvchi va o’quvchilar faol javob beradilar |
Og’zaki
|
Guruh bo’lib | Jurnal
ruchka, tarqatmalar |
2 | O’tilgan mavzuni takrorlash va uy vazifasini tekshirish | 5m | So’rash usullari:individual savollar, tarqatmalar | O’quvchilar berilgan topshiriqlarni bajaradilar | Xotira mashqi | Har bir o’quvchi
Yakka tartibda |
Savol
kartochka |
3 | Yangi mavzuni tushuntirish | 10m | Mavzu Power dasturida yaratilgan taqdimot yordamida multimedia vositalaridan foydalanib tushuntiriladi | O’quvchilar yangi mavzuni o’rganadilar kerakli joylarini yozib oladilar. | Ko’rgazmali,
Og’zaki, Yozma |
Yakka
Guruhiy |
Multimedia
vositasi, Kompyuter |
4 | Yangi
mavzuni mustahkamlash va umumlashtirish |
16m | Mustahkamlash va umumlashtirish
Usullari: 1.Test 2.Kitob bilan ishlash
|
O’quvchilar test bajaradilar, mashq bajaradilar | Ko’rgaz-mali
Yozma |
Yakka
tartibda |
Kartochka, tarqatma material |
5 | Uyga vazifa va unga izohlar | 2m | Darslikdagi 15-18-mashqlar yechib kelinadi | Uy vazifani yozib oladilar | Yozma | Guruhiy | Kitob |
IV.Darsning borishi:
a) Tashkiliy davr. O’quvchilarning davomatini aniqlab ,sinf va o’quvchilar tozaligiga e’tibor beriladi;Darsning bu qismida o’quvchilarga quyidagicha savollar berib ularni yangi darsga tayyorlanadi.Masalan:
1) Bugun qanday sana? (Javob. 7-dekabr)
2) 7 qanday son? (Javob. 7 natural son)
3) 7 yana qanday son (Javob. 7 tub son)
4) 7 soni bilan mashxur nimalarni bilasiz?
(Javoblar:)1) Dunyoning 7 mo’jizasi; 2) Kamalakning rangi 7 ta; 3) Hafta 7 kundan iborat;
4) 7 iqlim; 5) Musiqada 7 ta nota bor; va hokazo
Sinf o’quvchilari 2 guruhga bo’linib ,har bir guruh nomlanadi.
1-guruh-“Parallelepiped” 2-guruh-“Kub”
b) O’tilgan mavzuni takrorlash .
O’tilgan mavzuni takrorlash uchun 5 ta topshiriqdan iborat qisqa test ekranda namoyish qilinadi ,o’quvchilar javoblar varaqasini o’zaro almashtirib “bir-birini baholash usuli”da baholanadi)
- To’g’ri to’rtburchak perimetri formulasini toping.
- A) P= 4a B) P = 2(a+b) C) S= a2 D) S= ab E) a= 2n+1
- Kvadrat yuzi formulasini toping.
- A) P= 4a B) P = 2(a+b) C) S= a2 D) S= ab E) a= 2n+1
- To’g’ri to’rtburchak yuzi formulasini toping.
- A) P= 4a B) P = 2(a+b) C) S= a2 D) S= ab E) a= 2n+1
- Kvadrat perimetri formulasini toping.
- A) P= 4a B) P = 2(a+b) C) S= a2 D) S= ab E) a= 2n+1
- Yuzi 30 sm2 ga teng eni 5 sm bo’lgan to’g’ri to’rtburchakning bo’yiga kvadrat yasalgan shu kvadratning yuzi va perimetrini toping.
- A) 36 sm2, 24 sm B) 24 sm2, 36 sm C) 36 sm2, 30 sm D)6 sm2, 12 sm E) 5 sm2, 24sm
Yangi mavzuni tushuntirish:
v) Yangi mavzuni tafsilotlari
Uzunlik o‘lchov birligi qilib uzunligi 1 birlikga teng bo‘lgan kesma uzunligi olingan.
Yuz o‘lchov birligi qilib tomoni 1 birlikga teng bo‘lgan kvadrat yuzi olingan.
Hajm o‘lchov birligi qilib esa qirrasi 1 birlikka teng bo‘lgan kub hajmi olinadi.
Uzunlikni topish uchun 1 ta son, yuzani topish uchun 2 ta musbat sonni va hajmni topish uchun 3 ta musbat sonni ko‘paytmasi (Geometrik nuqtai nazardan ) hajmni bildiradi.
Hajm o‘lchov birligi sifatida birlik kub hajmi olinadi.
Qirrasi bir uzunlik birligiga teng bo‘lgan kub birlik kub deyiladi.
Berilgan jismning hajmini topish u nechta birlik kubdan tashkil topganini bilish demakdir. To‘g‘ri burchakli parallelepipedni n dona birlik kubga ajratish mumkin bo‘lsa, uning hajmi n birlik kub hajmiga teng deyiladi.
O‘lchamlari (qirralari uzunliklari) a,b,c bo‘lgan to‘g‘ri burchakli parallelepipedning hajmi V=abc (kub birlik) ga teng bo‘ladi.Bu formuladan quyidagi qo‘shimcha formulalar kelib chiqadi. a= V:(bc), b=V:(ac) c=V:(ab)
Odatda to‘g‘ri burchakli parallelepipedning a-bo‘yi, b- eni, c-balandligi deyiladi. a.b – to‘g‘ri burchakli parallelepipedning asosi yuzi bo‘lganidan quyidagi qoida kelib chiqadi:
To‘g‘ri burchakli parallelepipedning hajmi uning asosi yuzi bilan balandligining ko‘paytmasiga teng. V= SH (S –asos yuzi, H- balandligi) Bu formuladan quyidagi formulalar kelib chiqadi. S= V:H , H= V:S
Kub uchun barcha qirralar o‘zaro teng: a=b=c.
Kubning hajmi V=a.a.a=a3 (kub birlik)ga tengdir.
Shundan keyin taxtada 1 – masala og‘zaki yechiladi.
a) V= 7dm3; S= 18dm2
To‘g‘ri burchakli parallelepipedning bir uchidan chiquvchi qirralari yig‘indisi bir xil (o‘zaro teng) bo‘lsa-da, ularning hajmlari, sirtlari turlicha bo‘lishi mumkin.
V.Darsni mustahkamlash:
2-6 mashqlarni ham har bir guruhga bo‘lib beriladi va o‘quvchilar yozuv taxtasida yechadilar.
2-mashq.a) a=12sm, b= 15 sm,c= 8 sm V=abc=12⋅15⋅8=1440 sm3 b) a=18 dm, b=9 dm, c= 12 dm,
V= abc= 18⋅9⋅12=1944 dm3
3-mashq. 1m³ havoning massasi 1290g ,8m,6m va 3m bo’lgan sinfxona havosining massasini toping.
V=8⋅6⋅3=144 m³ ; 144⋅1290=185760g=185 kg 760 g; Javob: 185 kg 760 g
4-mashq. a) S= 15sm² ; H= 4 sm; V= SH= 15⋅4sm3 =60sm³. b) S= 36dm²; H= 2 dm; V=SH= 36⋅2 dm³=72dm³.
5-mashq.b= 24 m; a=13m; V= 3432 m³; c= V:ab=3432:(24⋅13)=3432:312=11; Javob: c= 11 m
6-mashq. a)V= 7290 sm³; H= 54 sm; S=? S= V:H= 7290:54= 135 sm2 b) V= 1170dm³; H=78 dm; S= V:H= =1170:78=15; Javob: S=15 dm2
O‘tilgan mavzu yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi.(Ekranga har bir guruh uchun tayyorlangan savollar chiqariladi)
1-guruhga
- Kub sirtining yuzi nimaga teng? ( S = 6a2)
- Kubning yoqlari nechta? ( 6 ta)
- To‘g‘ri burchakli parallelepiped sirtining yuzi nimaga teng? ( S= 2 (ab +bc +ac)
- Kub hajmi formulasi qanday? ( V= a3)
2-guruhga
- To‘g‘ri burchakli parallelepiped hajmi nimaga teng? ( V= abc)
- Kubning qirralari yig‘indisi nimaga teng? ( 12a)
- To‘g‘ri burchakli parallelepipedning aqirralari yig‘indisi nimaga teng? L = 4(a+b+c)
- Kubning nechta qirrasi bor? ( 12 ta)
Savollarga javoblar tahlil qilib boriladi.
O‘tilgan mavzuni takrorlash uchun test topshiriqlari: (Ekranga test topshirig‘i chiqariladi)
- To‘g‘ri burchakli parallelepipedning nechta uchi bor?
- A) 4 ta B) 6 ta C) 8 ta D) 12 ta E) 2 ta
- To‘g‘ri burchakli parallelepipedning nechta qirrasi bor?
- A) 4 ta B) 6 ta C) 8 ta D) 12 ta E) 2 ta
- Berilgan ma’lumotlarga ko‘ra kub sirtining yuzini toping. Kubning qirrasi 3 dm.
- A) 36 dm2 B) 48 dm2 C) 54 dm2 D) 64 dm2 108 dm2
- To‘g‘ri burchakli parallelepipedda a =2 sm, b=3 sm ,c =8 sm sirtining yuzini toping.
- A) 92 sm2 B) 24 sm2 C) 48 sm2 D) 64 sm2 E) 52 sm2
Topshiriq oxirida test javoblari ekranga chiqariladi va o‘quvchilar javob varaqlarini o‘zaro almashtirib, bir-birini baholaydilar.
VI. Darsni yakunlash
-O‘qituvchi o‘quvchilar bajargan ishlari bo‘yicha o‘z xulosalarini bildiradi.
-Darsda faol ishtirok etgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi, tegishli ballar qo‘yiladi.
VII. Uyga vazifa. 15-18- mashqlarni bajarib kelish.
Foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati:
1.Davlat ta’lim standartlari
2. “Matematika 5” darslik B.Haydarov T-2011
3. Matematika fanidan majburiy ta’limning kompetensiyaviy yondashuvga asoslangan
DTS va o‘quv dasturi asosida taqvim-mavzu reja (5-9-sinf) 2014 – 2015 o‘quv yili
Tuzuvchilar: L.N. Ten – RTM tabiiy va aniq fanlar bo’limi bosh metodisti
4. Internet saytlari: WWW.uzedu.uz WWW.Ziyonet.uz;WWW.RTM.uz; WWW.kitob.uz
Baliqchi tumani 15-maktab matematika o‘qituvchisi Foziljon Anapiyayev.
onlayn testlarni topa olmayapman
Onlayn test qo’yganimiz yo’q.Saytda 5-9-sinf o’quvchilari uchun DTS talablariga mos keluvchi 4 variantli test banki va boshqa test materiallari saytimizni faoliyat bo’limi testlar ruknida joylashtirilgan.E’tiboringiz uchun rahmat.
Domla menda ham matematikadan noan’anaviy darslar bor ularni qanday qilib saytga joylasam bo’ladi?
narimonxoji@gmail.com meni elektron manzilimga jo’nating , saytda chop etamiz.
Assalomu alaykum hurmatli domla siz parallapiped hamma malumotlarni siz chuntirganday pdf varianti bormi
Siz o’zingiz yuklab olib pdf qilib olishingiz mumkin.